Dubai’de ev seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

0
  1. Eviniz ile işyeriniz arasındaki mesafe ve iş saatleri trafik yoğunluğunu hesaplamanız tavsiye edilir. Örneğin eviniz Trade Center dolaylarında olup iş yeriniz Jumeirah Lakes Tower’da ise, akşam iş çıkış trafiğinde Sharjah yönüne gidiş yoğunluğuna maruz kalabilirsiniz.
  1. Dubai’deki apartmanların her katında çöp odaları bulunmaktadır. Seçeceğiniz apartman dairesinin bu çöp odasına uzak bir mesafede olması sizi hem uygunsuz saatlerde atılan çöp seslerinden hem de maalesef çöp odasında engel olunamayan haşerelerden uzak tutmuş olur.
  1. Dubai’de her ev klimalıdır. Bu klimaların faturası bazı bölgelerde ev sahibine/kiracıya ücretsiz (Chiller Free) olarak sunulmasına rağmen bazı bölgelerde elektrik faturasına dahil edilir. Seçtiğiniz apartman dairesinin klima (AC) ücretinin sorumluluğunun kimde olduğunu öğrenin. Böylelikle tahmini aylık fatura giderlerinizi daha gerçekçi hesaplayabilirsiniz.
  1. Dubai’de bölgelere göre apartmanların mekanik/elektrik/tesisat problemlerinin sorumluluğunu bina yönetimi veya kiracı/ev sahibi alabilir. Ev seçerken evin içinde oluşabilecek küçük mekanik/elektrik/tesisat işleri için ekstra ödeme yapmanız gerekip gerekmeyeceğini öğrenmeniz faydalı olabilir.
  1. Bazı bölgelerde apartmanların güvenliği ve diğer giderleri için kiracıdan aidat alınmaktadır. Ev seçerken bu bilgiyi de öğrenmeniz faydalı olabilir.
  1. Evinize karar verdikten sonra önceki kiracıdan veya ev sahibinden kalan DEWA (Dubai Elektrik Su Otoritesi) faturası olup olmadığını mutlaka kontrol ettirin. DEWA yaklaşık 2100 AED depozito yatırmanız ardından adınıza kayıtlanır ve faturalanmaya başlarsınız.
  1. Dubai’de elektrik/su faturalarına “Housing Fee” ücreti yansıtılır. Housing fee; tuttuğunuz evin yıllık kira bedelinin %5’i olup, 12 ay süre ile her ay düzenli olarak faturanıza yansıtılan rakamdır. Örneğin evinizin yıllık kira bedeli 150000 AED olsun. Housing fee’niz; 150,000 x %5 = 7,500 AED olacaktır, aylık olarak da faturanıza 7,500 / 12 = 625 AED olarak yansıtılır. Evi seçmeden önce aylık giderlerinizi doğru belirlemek adına bu hesabı yapmanız faydalı olacaktır.
  2. Evin çevresinde inşaat yapılma ihtimali olup olmadığını inceleyiniz, manzaranızı kesecek bir apartman yapılması yada temel için direk çakma makinaların yaratacağı gürültüyü hesaba katın
  3. Arabanız için kaç adet park yeri verildiğini, ikinci araba için ayrıca bir ücret alma ihtimaline karşı önceden bunu ev sahibine sormanız isabetli olacaktır.

Dubai ‘de Emlak ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.  https://www.bilgidubai.com/dubaide-emlak/

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here