Dubai’de yaşamanın püf noktaları

0
Dubai’de yaşamanın püf noktaları

Dubai’de yaşamanın püf noktaları

 1. Dubai’de kiralar yıllık ödenmektedir. Ev sahibi ile anlaşmanıza göre 2 çek – 4 çek gibi bölebilirsiniz. Fakat buraya geldiğinizde çalıştığınız firmanın anlaşmalı bir bankası yok ise ilk 6 ay kredi çekemezsiniz. Bu durumda gelmeden önce otel tutmanız gerekebilir fakat bu size pahalıya patlayabilir. Eğer ilk başta aileniz ile gelmeyecekseniz oda kiralayabilirsiniz. Airbnb uygulamasından faydalanıp kalacak yer masraflarınızı daha aza indirebilirsiniz. Ev araştırmalarınız için de Dubizzle uygulamasından yararlanabilirsiniz.
 2. Dubai’de bayanların gece hayatı! Burada hafta içi her gün bir barda “Kadınlar Gecesi”, “Salsa Gecesi”, “1 tane al, 1 tane bedava iç” gibi etkinlikler oluyor. Fakat Gece kulübü, bar gibi yerler haricinde alkol tüketmek yasaktır.
 3. Dışarıda öpüşmek ya da herhangi bir öpme eylemi gibi şeyler yasaktır. Evli değilseniz el ele tutuşmak bile yasak ancak Dubai’de polis gayet sevecen ve bu sebelerden dolayı kimseyi sorgulamazlar.
 4. Sigarayı her yerde içebilirsiniz. Kapalı alanda sigara içme, mekanların kendi belirlediği bir kural. Alkol tüketilen yerlerde kapalı da olsa genelde sigara içmek serbest.
 5. Sinema salonlarında film arası diye bir kavram yoktur, film bir kere başladığında bitene kadar devam eder. İstediğiniz zaman salona giriş-çıkış yapabilirsiniz. Ayrıca patlamış mısırların; karamelli, tereyağlı ve peynirli gibi çeşitleri vardır.
 6. Birisiyle gerçek anlamda kavga etmek hapse girmenize neden olabilir.
 7. Metro Cuma günleri, Cuma namazına kadar çalışmamaktadır. Metro’da ve otobüslerde bayanlar için özel yerler ayrılmıştır. Erkekler bu bölümlere ancak nikahlı eşiyle beraber oturabilir ve tüm toplu taşıma araçlarına binerken ve inerken otobüs biletinizi okutmak zorundasınız. Ayrıca otobüs durduğu zaman kapıyı şoför değil, kapının üzerindeki tuştan sizin açmanız gerekmektedir.
 8. Plajlarda giyim tarzı ile ilgili bir kural yok, normal plajlardaki gibi herkes istediği şekilde giyinip girmektedir.
 9. Araba fiyatları Türkiye’ye kıyasla çok çok ucuz ve vergi yoktur. Benzin fiyatları da düşük olduğundan Dubai’de yaşamaya başladığınızda ilk işiniz araba sahibi olmak olacaktır.Oturum alma işleminden sonra ilk iş olarak mevcut ehliyetinizle dubai ehliyet lisansı almak olsun.
 10. Yemek konusunda hiç kaygınız olmasın, 40’in üzerinde Türk restaurant bulunmakta. Türk ürünlerini bulabileceğiniz bir çok market ve lokanta da mevcuttur.
 11. Uber taksi ve Careem ile istediğiniz yere kolayca ulaşın. Drone taksiler de yakında kullanılmaya başlanacaktır.
 12. Dubai’de görüntülü konuşmalar yasak fakat Skype ve bir kaç uygulamayı görüntülü aramalarınızda kullanabilirsiniz ve burada satılan IOS cihazlarında Facetime, Imessage bulunmamaktadır.
 13. Dubai Türkiye saat farkı 1 saattir.
 14. Dolar ve dirhem sabit bir kurdur ve genelde 3,65 dir.
 15. Dışarıda yemeklerinizi uygun hale getirmek için entertainer ( 1 alana 1 bedava ), Groupon gibi yararlı uygulamalardan faydalanabilirsiniz.
 16. Radarlara ve kırmızı ışık uyarılarına dikkat edin cezaları oldukça ağırdır. 3 defa kırmızı ışıkta geçmek hapis cezasına sebep olmaktadır.
 17. Ev market alışverişlerinizi uygun hale getirmek  için meyve sebze hallerini deneyebilirsiniz.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.