Dubai’de Doktor Olmak

0

Dubai’de Tıp uzmanları; Dubai Sağlık Otoritesi (DHA), Sağlık Bakanlığı ya da Abu Dabi Sağlık Otoritesi (Haad) aracılığıyla lisans almak zorundadır. Lisans alma süreci; ücretler, eğitim, sınavlar ve bakanlık onaylarını içerir. Doktorlar; stajyer, pratisyen hekim, uzman, danışman ya da daimi doktor olmaya bağlı olarak belirli lisansı almak zorundadır. Benzer şekilde, diş hekimleri de; stajyer, genel diş hekimleri, uzmanlar, danışmanlar ya da daimi diş hekimi olmaya bağlı olarak belirli lisansı almak zorundadır. Hemşireler de; kayıtlı hemşire, kayıtlı ebe, hemşire uygulayıcısı, ruh sağlığı hemşiresi, pediatrik hemşire, toplum hemşiresi ya da asistan hemşire başvurularına bağlı olarak belirli lisansı almak zorundadır. Kayropraktik tıp, homeopati, naturopatik tıp, osteopatik tıp, geleneksel Çin tıbbı ve Unani tıp gibi alternatif tıp uzmanları da belirlenen lisansa sahip olmalıdırlar.

Ekim 2014’ten bu yana, tıp lisansları tüm BAE’de tanınıyor olup, tıp uzmanlarının tüm Emirliklerde çalışmasına olanak sağlanmıştır. Yani lisansını Dubai Sağlık Otoritesi (DHA), Sağlık Bakanlığı ya da Abu Dabi Sağlık Otoritesi (HAAD) aracılığı ile almış doktorlar, hemşireler ve sağlık uzmanları, artık ekstra sınava tabii tutulmadan her emirlikte faaliyet gösterebilirler.

Doktorlar, teknisyenler, diş hekimleri, eczacılar ve geleneksel uygulayıcılar dahil tüm sağlık profesyonelleri; özellikle BAE dışında çalışanlar artık BAE’de çalışmak için gereken tıp lisansına online başvuru yapabilirler! Kendi ülkelerinden online Sınav ve Değerlendirme Sistemi (EES)’ne zaman ve maliyetten tasarruf ederek başvurabilirler, üstelik sınav ücreti de elektronik olarak ödenebiliyor.

Online Sınav Başvurusu için Adımlar:

  1. Sağlık Bakanlığı internet sitesini ziyaret ederek e-hizmetler (e-services) sekmesinden “Evaluation for Physicians & Technicians”a tıklayın.
  2. Gerekli bilgi ve dokümanları yükleyin.
  3. Ödeme yapmak için, Maliye ve İçişleri Bakanlığı ya da üye herhangi bir bankadan, çevrimiçi veya şahsen, BAE e-Dirhem kart alın.
  4. Kayıt olduktan sonra, Prometric Global tarafından sağlanan sınava belirlenen zamanda katılmalısınız. Sonuçlar elektronik olarak açıklanır.

Önemli Bilgiler:

BAE’de bir doktor veya sağlık profesyoneli olarak, yalnızca istihdam yerinizde hekimlik yapabilirsiniz. Danışmanlık veya hasta tedavisi, işverenin tesisleri dışında gerçekleşmesi yasadışıdır.

Dubai’de doktor olarak çalışmak ve yapmanız gerekenleri öğrenmek için türkçe dilinde 2 saat ücretli Skype görüşmesi, doldurulacak evrakların toplanmasını ve takibini yapabilmek gibi profesyonel danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız lütfen bizimle irtibata geçiniz.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.