Dubai’nin Tarihi Bölgesi: AL-BASTAKİYA

0
2037

BilgiDubai sizler için Dubai’nin tarihi semti olan Al Bastakiya (aynı zamanda Al Fahidi Tarihi Mahallesi olarak da bilinir) bölgesini gezdi.

Al Fahidi bölgesinin inşaatı 1890’lı yıllara dayanıyor. Bölge ilk zamanlar, dar ve sarmal şeritlerle birbirinden ayrılan 60 konut kapasitesine sahipti. Ancak 1980’lerde bölgenin yarısı yeni bir ofis kompleksinin geliştirilmesi amacıyla yok edildi. Kalan evler çoğunlukla yabancı emekçiler için depo ya da konut olarak kullanılmaya başlandı.

1989 yılında Dubai Belediyesi, Al Fahidi Tarihi Mahallesi’nin geri kalan bölümlerinin yıkılacağını söyledi. İngiliz mimar Rayner Otter bölgeye geldi ve burada kaldığı evde kapsamlı bir yenileme yaptı. Rayner, bölgeyi korumak için bir kampanya başlattı ve o yıl Dubai’yi ziyaret etmesi planlanan Prens Charles’a bir mektup yazdı. Prens Charles geldiğinde Al Fahidi Tarihi Mahallesi’ni ziyaret etmeyi istedi ve Rayner Otter ile tüm alanı araştırdı. Ziyaretinde Prens, Al Fahidi Tarihi Mahallesi’nin korunması ve Al Fahidi Tarihi Mahallesi’nin yıkılmasının iptalini önerdi.

2005 yılında Dubai Belediyesi tarafından yöredeki eski binaların ve sokakların restore edilmesi için bir proje başlatıldı.

Günümüzde bu tarihi bölge sanat tutkunlarını hayran bırakan sergilere, birbirine küçük koridorlar ile bağlı pek çok tarihi yapıya, Dubai Müzesi ve Kahve Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

MakeArt Dubai
MakeArt Dubai
Arabian Tea House

Yerel tatlar denemek isterseniz bu tarihi bölgede yer alan “Arabian Tea House” size tam anlamıyla yerel deneyim yaşatacak bir restoran. Küçük bir köy mutfağı hissi yaşatan, ayağınızın altındaki kırık taşlar ve mavi-beyazın hakim olduğu dekorasyonu ile kendinizi Alaçatı’nın arka sokaklarında hissedeceksiniz. Yerel halk bu restoranda %20 indirime sahip. Yani Emirati bir arkadaşınız ile gittiğiniz takdirde hesapta indirim görürseniz şaşırmayın. Klasik Emirati kahvaltısından, kebap menüsüne ve çay saatine kadar her öğün hizmet veren yeşillikler içindeki bu mekanda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

 

Arabian Tea House

 

Coffee Museum
Dubai Museum

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.