Dubai’de Ulaşım

0

Taksiler

Dubai de taksi sistemi oldukça kapsamlı olup, Emirlik içinde toplu taşıma araçlarına büyük farkla en sık kullanılan sistemdir. Hem devlet işletmesinde hem de özel işletme altında taksiler mevcuttur. Dubai Ulaştırma Şirketi krem renkli taksiler çalıştırır. Özel taksi şirketlerinden bazıları ise; Otomobil Taksi, Ulusal Taksi, Cititaxi ve Metro Taksi’dir. Çağrı merkezi aracılığı ile taksi çağırdığınız takdirde taksimetre genellikle 12 dirhemden açılış yapar. Yoldan taksi çevirdiğinizde ise açılış 5 dirhemdir. Km başına 1,5 dirhem olarak ücretlendirilir.  Dubai’ye yaklaşık 7900 taksi hizmet vermektedir.

Otobüsler

BAE Halk otobüsleri rahat koltuklar ve modern olanaklara sahiptir. Bazı Emirlikler arası hizmet veren otobüsler, yolculara ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır. Abu Dabi ve Dubai birçok klimalı otobüs duraklarına sahiptir. Otobüs sistemi, 140 güzergah (artmaktadır) arasında çalışan, yaklaşık 2100 otobüs ile şehir genelinde hizmet vermektedir.

Metro

Dünyanın en büyük sürücüsüz raylı sistemi Dubai’dedir. Dubai metrosu oldukça ucuz ve etkili bir yer-üstü raylı ulaşım hizmetidir.  Metro güzergahı Sheikh Zayed yolu boyunca çalışır. Dubai metrosu; kadınlar ve çocuklar için özel pembe vagonlar (erkekler bu vagonlarda görülürse 200 Dirhem para cezası alabilirler), VIP vagonlar ve normal vagonlardan oluşur.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here