Expo 2020 Nedir?

0

Herkesin merak ettiği Expo 2020 dünyanın çeşitli yerlerinden 191 katılımcı ülkenin de içerisinde bulunduğu benzersiz mimari, kültür ve ilham verici geleneksel bir fuardır. Dubai Expo 2020, insanların dünyanın farklı köşelerinden bağlantı kurma, en iyi sanatı, kültürü, bilimi, yeniliği ve buluşu deneyimleme ve kalıcı hale getirecek çok sayıda yeni fikir ve konsepti harekete geçirme şansıdır. Başlangıçta 20 Ekim 2020 – 10 Nisan 2021 tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai’nin ev sahipliğini üstleneceği bir Dünya Fuarı olması planlanıyordu ancak, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki COVID-19 pandemik süreç nedeniyle 1 Ekim 2021 – 31 Mart 2022 tarihine ertelendi. Organizatörler, pazarlama ve markalaşma amacıyla Expo 2020 adının korunmasını tercih etti.

Fuarın teması “Zihinleri Birleştirmek, Geleceği Yaratmak, Yenilikçi Bakış Açısı Oluşturmak”. Fuarın ayrıca üç alt teması olacak: her biri kendine özgü alanlar olan fırsat, hareketlilik ve sürdürülebilirlik çatısı altında etkinlikler düzenlenecek. Fuarın 2020 yılına kadar şehri en mutlu hale getirmeyi hedefleyen 82 projeyi özetleyen dört tema altında 16 programı bulunuyor.

EXPO 2020 ÖĞRENCİLER VE YENİ MEZUNLAR İÇİN FAYDALARI

Öğrenciler iş piyasasına girmeye nasıl hazırlanmalı ve gençlerin dayanıklılığını geliştirmede nasıl destek olunabilir. Bunlar, Expo 2020 Dubai’nin Eğitim Programı Web Semineri Serisini başlatan sanal bir etkinlik düzenlenmesi planlanmaktadır.

Öğrenciler ve yeni mezunlar, oturum açmış binlerce kullanıcıyı ve YouTube izleyicisini çeken ve ayrıca yüzlerce yorum ve soruya yol açan etkileşimli oturum sırasında deneyimlerini, bilgilerini, bakış açılarını ve tavsiyelerini paylaşan iş dünyası, akademik ve siyasi liderlerle bir araya gelebilme fırsatı elde edecekler.

Expo’nun Resmi Premier Yenilikçi Kurumsal Yazılım Ortağı SAP ile işbirliği içinde düzenlenen web semineri, COVID-19 pandemisinin üniversite öğrencileri ve mezunları için iş arama zorluklarına nasıl yol açtığını, aynı zamanda inovasyon ve teknolojik ilerlemeyi nasıl hızlandırdığını vurguladı.

Expo Eğitim Programı, Expo sırasında özel olarak düzenlenen turlar aracılığıyla BAE ve uluslararası üniversite öğrencilerinin yanı sıra uluslararası lise öğrencilerine yaşam boyu bir kez eğitim deneyimi sunarak öğrencileri gelecekteki iş yeri için zemin hazırlıyor.

Serinin ilki, çeşitli Expo 2020 Uluslararası Katılımcılarını, Expo ailesinin üyelerini ve eğitim uzmanlarını, bilginin küresel bir topluluğu daha iyi bir gelecek için yenilik yapmaya nasıl teşvik edebileceğini analiz etmek üzere bir araya getirmeyi planlamakta. AE merkezli küresel hayırsever kuruluş Dubai Cares ile işbirliği içinde gerçekleştirilen etkinlik, eğitimin geleceğine ve reformunun değişen bir dünyayı yansıtmak, çocuklarımıza, ekonomiye ve bir bütün olarak topluma fayda sağlamak için nasıl hayati öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor.

EXPO 2020 İŞ AĞI BAĞLANTILARI VE KOBİ’LERE ETKİLERİ

2020’de Dubai’deki World Expo, MENA & SA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika ve Güney Asya) bölgesinde yapılacak ilk fuar olacak. Bu, dünyadaki herkese günlük gelecekle ilgili etkileşimlere erişme fırsatı veriyor. 

Dünya fuarının sahnelenmesi ve ona giden hazırlıkların, BAE’de 277.000 yeni iş ile sonuçlanması ve ekonomiye yaklaşık 40 milyar dolarlık bir enjeksiyon yapılması bekleniyor. 

Expo 2020 Dubai’ye 1 aydan az bir süre kala, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) Orta Doğu’da ve ötesinde büyümeleri için daha iyi fırsat ve seçenekler sunmakta. Expo 2020 Dubai, Mart 2021’in sonuna kadar 250’den az çalışanı olan şirketlere toplam 2,4 milyar AED’lik sözleşmeler verdi. Expo 2020, sözleşmelerinin parasal değerinin yüzde 20’sini BAE’nin ve küresel ekonominin bel kemiğini oluşturan bir sektör olan KOBİ’lere vermeyi taahhüt etti. Expo, KOBİ’ler için iş yapma kolaylığını geliştirmeye yönelik yeni girişimlere öncülük etmede ön saflarda yer aldı.

EXPO 2020 BİLET FİYATLARI

Üç tür geçiş rezervasyonu yapılabilir: günlük geçişler, aylık geçişler ve sezonluk geçişler (6 ay). Günlük geçiş sadece bir gün için geçerlidir ve 95 AED’dir. Aylık geçiş 30 ardışık gün için sınırsız giriş sunar ve 195 AED tutarındadır. Sezonluk geçiş, Expo’nun altı ayı boyunca sınırsız giriş sunar ve 495 AED tutarındadır. 18 yaş altı çocuklar, tanınmış akademik kurumların geçerli kimlik kartlarına sahip öğrenciler ve 60 yaş ve üstü ziyaretçiler için ücretsizdir. Biletler, 18 Temmuz 2021’den itibaren tüm dünyada expo2020dubai.com’da satışa sunuldu.

EXPO 2020’YE ULAŞIM NASIL SAĞLANABİLİR

Dubai’de ki kırmızı hattı takip eden metro ağı sizi EXPO 2020 ye direkt olarak götürecektir. Bunun için yapmanız gereken herhangi bir metro durağından ( Dubai metro kartı alabilir ve ya tek kullanımlık bilet almanız metroyu kullanmak için yeterli olacaktır.) kırmızı hattın kuzey ucundaki Expo 2020 istasyonu takip etmek. 

İstasyon, ana girişe doğrudan erişimi olan Expo 2020 alanının kuzeydoğusunda yer almaktadır. Hattın güneydeki Al Maktoum Uluslararası Havalimanı’na kadar uzatılması planlansa da, 2020 Rotası üzerindeki son istasyondur. Bu esnada Expo 2020 ile havalimanı arasında otobüs seferleri yapılmaktadır.

Expo 2020 lokasyon ve park için;

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.