Dubai teknolojide bir numara.

0
Dubai

Dünya çapında sık sık yeniklerle gündeme gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), geçtiğimiz hafta yapılan kabine revizyonu sırasında bir ilke daha imza atarak ‘Yapay Zeka’ bakanı atadı. Göreve getirilen 27 yaşındaki Omar Bin Sultan Al Olama genç yaşı ile dikkat çekti. Geleceğe yönelik yenilikçi planlarıyla öne çıkan BAE, bu hamle ile küresel teknolojide bölge lideri olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

Yeni bakanlığı bir teweet ile BAE Başbakanı – Cumhurbaşkanı vekili ve Dubai hükümdarı  Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum duyurdu.

Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum

Ülkenin önümüzdeki yüzyıldaki hedefleri arasında 2117’ye kadar Mars gezegeninde bir yerleşim alanı kurma planıda var.

Attığı teknolojik adımlarda her zaman öncü olan Dubai şehri, bu yönde dünyadaki rakiplerinden geri kalmamak, hatta öncülük etmek konusunda emin adımlarla ilerlemekte. 2017 yılında prototip robot polis geliştiren şehir, 2030 yılına kadar daha önceleri sadece filmlerde gördüğümüz Robocop vari makineleri halkın güvenliği için günlük hayatımıza dahil edeceğini duyurdu.

Dubai RoboCop

Yapay Zekanın boy gösterdiği bir başka yer ise Dubai trafiği. Ekim 2017’de Tesla ile ortak çalışma sonucu insansız hareket edebilen taksileri filosuna katan yine Dubai’nin yol ve ulaşımdan sorumlu mercii, RTA (Roads and Transport Authority) oldu.

By: Alp Sarper

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here