Bireysel Emeklilik Planlaması

0
emeklilik

Bireysel Emeklilik Planlaması

Neden Emeklilik
Günümüzde insanlar eski günlere göre çok daha uzun yaşamaktadırlar. Eskiden insanlar ortalama 40’lı yaşlarında vefat ederlermiş fakat bugün ortalama bir insan ömrü 80 seneye dayanmış durumda, gelişen tıp ve teknolojiyle beraber bunun giderek de artması beklenmektedir. Bizler 50 yıl sonra 80 yaşına geldiğimizde ortalama insan ömrü 100 yılı geçmiş olacaktır. O zamana kadar da emeklilik yaşı 75-80’lere ulaşmış olacaktır. Bu sebeblerden dolayı emeklilik planlaması daha bir önem kazanmaktadır. Emekliliğinizin keyfini çıkartmak istiyorsanız, genç yaşınızda bunun planlamasını sağlamanız çok büyük bir önem taşımaktadır. Bir yanda 25-40 yaşları arası dişinizi sıkıp sonra özgürlük ilan ederek hayatınızı yaşamak var, diğer yanda savurganlık yaparak 65-70 yaşına kadar, belki de ölene kadar köle gibi çalışarak mutsuz olmak var, hangisi kulağa daha hoş geliyor?
Kazandığınız paranın bir kısmını “yokmuş” gibi düşünün. Örneğin ayda 10x lira kazanıyorsanız sanki maaşınız 8x liraymış gibi davranın ve 8x ile geçinmeye çalışın. Bütçenizi de gerçekçi olarak buna göre yapın. Uzun vadede buna alışacağınız için yatırım yapabileceğiniz para giderek artacak ve paranızın verimi de artacaktır.
Yatırım çok önemlidir. Sırf dişinizden tırnağınızdan arttırdığınız parayla finansal özgürlük ilan etmeniz çok zordur. Biriktirdiğiniz paranın bir şekilde büyümesi gerekmektedir. Bunun için de yatırım yapmanız gerekiyor. Günümüzde bin bir çeşit yatırım kanalı var ve bazıları çok riskliyken bazıları daha az risk taşımaktadır. Kendinize en uygun yatırım kanalını belirleyip onun inceliklerini öğrenin. Bu biraz zaman alacaktır fakat uzun vadede çokça ekmeğini yiyeceksinizdir.

Özetle;

  • Yurt dışında bir emeklilik hayatı düşünüyorsanız
  • Paranız için güvenilir bir liman arıyorsanız.
  • Çeşitli ülkeler arasında çokça seyahat ediyorsanız.
  • Ana vatanınız dışında ikamet ediyorsanız.
  • Özel hizmetler ve vergi avantajları istiyorsanız.
  • Çeşitli para birimlerinde hesaplara ihtiyacınız var ve uluslar arası havaleler yapıyorsanız.
  • Servetinizi gelecekteki nesiller için korumak istiyorsanız.
  • Haciz edilemez bir hesap işletimi istiyorsanız.

Bu konular hakkında profesyonel Türk danışmanından ücretsiz olarak bilgi almak istiyorsanız bizimle irtibata geçiniz.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here