BAE Sürücü Ehliyeti

1

Birleşik Arap Emirlikleri’nde sürücü ehliyetinizin olması uzun mesafe yolculuklarını kolaylaştırmanıza yarayacak ve taksi masraflarından kurtaracak olumlu bir etkendir. Eğer siz de bir an önce yola çıkmak ve ehliyetinizi almak istiyor iseniz klavuzunuz burada.

Geçerli bir Türkiye ehliyetiniz var ise, BAE ehliyeti alma süreniz yaklaşık 10 dakika sürecektir!

Herhangi bir klinik veya göz muayenesi yapan merkezlerden göz testi yaptırarak, sonucunu, Türkiye ehliyetinizi, Emirates ID’nizi ve fotokopisini, Pasaportunuzun ilk sayfası ile vize sayfanızın fotokopileri ile RTA’in ehliyet başvurusu kabul ettiği merkezlerinden birine gitmeniz (randevuya gerek yoktur) yeterlidir. Evrakları verdikten sonra BAE ehliyetiniz o an basılarak size teslim edilecektir.

Yeni başlayanlar için ise ehliyet alabilmenin ilk koşulu, ülkede oturumunuzun olması ve 18 yaşını geçmiş olmanızdır.

Eğer Türkiye’den veya diğer ülkelerden, geçerli bir lisansa sahip değilsiniz, sürüş sınıflarının tüm sürecini tamamlamanız gerekir.

Süreci başlatmak için, Ehliyet kursuna giderek dosyanızı açtırmanız gerekmektedir. Bunun için gereken evraklar:

  • Emirates ID, Pasaport ve geçerli vizenizin kopyası
  • Göz test raporu (merkezde yapılabilir)
  • Vesikalık fotoğraf (5 adet)
  • Sponsorunuzun ehliyet almanıza itirazı olmadığına dair dilekçe, aynı mektubun Arapça kopyası
  • Mevcutta herhangi bir ülkeden ehliyetiniz var ise orjinali ve arapça tercüme edilmiş kopyası

Tüm bu evrakları teslim ettiğinizde teori sınavından (50AED) önce, 8 saatlik teori derslerini (830 AED) tamamlamak adına tarih seçmeniz istenecektir. Dilerseniz tüm dersleri arka arkaya alarak daha kısa sürede tamamlayabilir veya günde 1 ders almayı tercih edebilirsiniz.

Teori derslerini tamamladıktan sonra, teori testi için size bir tarih verilecektir. Bu testin sonuçları hemen tarafınıza verilmektedir. Teori testini geçtikten sonra, sürüş becerilerinizi test ederek hangi alana (1-6 arasında değişen) yerleşeceğiniz belirlenecektir. Yerleştikten sonra, her alana özel belirli saatte olan sürüş derslerini ve simulasyonu geçmeniz gerekmektedir. Sürüş saatlerinizi de tamamladıktan sonra sürüş testi için gün alabilirsiniz.

1 COMMENT

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here