Dubai’de Dalış

0

Dubai’de diğer su sporlarının yanında tüplü dalış da oldukça rağbet gören bir spordur. BilgiDubai aracılığı ile bu spora ilgi duyan tüm üyelerimiz çeşitli aktivitelerde bir araya gelmektedir. Sizler de aynı hobiden keyif alan ekip arkadaşları ile sevdiğiniz sporu yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Dalış sporunun kendine özel faydalarını kısaca şöyle özetleyebiliriz:
• Dünyamızın büyük bir çoğunluğunu kaplayan sualtı aleminin kurallarını ve limitlerini öğrenmek, oradaki hayatları yakından görme ve aynı ortamı paylaşma imkanına sahip olmak,
• Dalış sporu sayesinde vücudumuzun limitlerini ve sualtı dünyasına nasıl adapte olduğunu görmek, kendimizi keşfetmek,
• Yerçekimsiz ortamda hareket etmenin heyecanını yaşamak, (Astronot eğitimlerinin önemli bir kısmını dalış kurslarının oluşturduğunu ve uluslararası dalış sertifikasyon kuruluşu NAUİ tarafından astronatların eğitildiğini biliyor muydunuz?)
• Fitness faydası: Her bir dalışta min. 600 kcal verilmekte olup, dalış esnasındaki faaliyetler ile kendimizi hep zinde ve fit hissederiz.
• Fizyoloji etkisi: Tuzlu suyun vücuttaki negatif iyonları alıp insanı rahatlattığı birçok dalgıç tarafından tecrübe edilmiştir.
• Sosyal etkisi: Aynı standartta eğitim almış ancak birbirine yabancı dalıcılar rahatlıkla bu ortak ilgi sayesinde dalış yapabilmekte ve sualtındaki deneyimlerini paylaşabilmektedirler.
• Uzmanlaşma ve kariyer olanakları: Dalış sporunda daha ileri seviyede dalış yapmak isteyen tecrübeli dalıcılar yeni alanlarda sertifika alarak uzmanlaşabilir hatta daha da ileri giderek öğretmenlik ve dalış liderliği gibi konularda kariyer olanakları yaratabilirler.

BAE’de ana dalış noktaları

BAE’de tüplü dalış için en popüler lokasyonları; Batı Kıyısı, Doğu Kıyısı ve Musandam bölgesi olarak 3’e ayırabiliriz. dalış map

Batı Kıyısı:

zainab

Sahil boyunca Dubai ve Abu Dhabi gibi şehirlerin yer aldığı, dalış işletmeleri ile en yoğun olan ancak dalış deneyimi açısından ortalama diyebileceğimiz bir bölgedir. Dalış sporunun incilerinden görmeye alıştığımız mercan resifleri yok denecek kadar azdır. Basra körfezinin doğal peyzajı, sığ sular ve son yıllarda artan tarama faaliyetleri nedeni ile de çoğunlukla görüş olanağı oldukça sınırlıdır. Kısacası BAE’nin batı kıyısında görülmeye değer dalış alanları kalıntıların olduğu bölgelerdir.

Bazı korunmuş ve önemli sayılabilecek kalıntılar Zainab ve MV Ludwig’dir. Tam lokasyonuna ulaşmak zor olduğundan tavsiyemiz uzun yıllardır faaliyet gösteren Abu Dhabi’deki birkaç dalış merkezi ile iletişime geçmenizdir.

Doğu Kıyısı:

Sharm-Rocks-Fujairah

BAE’nin doğu kıyısı, batı kıyısına kıyasla daha etkileyici dalış deneyimi sağlamaktadır. Doğu kıyısındaki en büyük şehirler Khor Fakkan and Fujairah’tır. Bu bölgede mercan resiflerine daha sıklıkla rastlayabilrisiniz. Martini Rock ve Pinnacles’ta görmeyi umduğunuz çeşitli deniz canlıları ile yüzerken, ‘Inchcape 1’ ve ‘Inchcape2’ de yıllanmış kalıntıları keşfedebilirsiniz.

 

Musandam:

Basra Körfezinin dar girişinde yer alan Musandam bölgesi Umman vilayetinde olup BAE’den ayrı kontrol edilmektedir. Teknik olarak BAE’ye dahil olmasa da BAE’deki en büyüleyici dalış noktası olarak bilinir.

musandam

Kıyı şeridi, denize uzanan dağların su altı ve su üstünde oluşturduğu inanılmaz yapılar ve manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.  Dağların yanı sıra kıyı şeridi boyunca küçük adalar dizisi mevcut olup dalış için ilginç sahalar oluşturmaktadır. Şanslı iseniz yunuslarla doğal ortamlarında yüzme şansını bile yakalayabilirsiniz! Musandam’a kendi aracınız ile ulaşmak Dubai’den yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Önemli Not: Pasaportlarınızı yanınıza almayı unutmayın. BAE oturumuna sahip yabancı vatandaşlar için Musandam girişinde alınan Oman vizesi yaklaşık 80-90 AED’dir. (Vize ücretleri değişiklik gösterebilir.)

Güvenilir Türk ekibimizle yıllardır dalış severleri BAE’de bir araya getiriyoruz. Dubai’de dalış sertifikaları eğitimi ve dalış turları için bizimle iletişim formunu doldurarak temasa geçebilirsiniz. Güvenilir Türk ekibimizle yıllardır dalış severleri BAE’de bir araya getiriyoruz.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.